Jak to dopadne, když hodíte tento zámek do nádrže s vodou?

 

Podívejte se na recenzi alarmového zámku ABUS Detecto 7000 RS1


 

 


 


Hledáte nejbližší prodejnu zboží ABUS?
 

 

mapa našich prodejců

 

 


Počet vloupání roste. Přes okna

21.02.2024

„Dům zamčený, nepoškozený, zavřený a až po chvíli jsem si všimla vyházených zásuvek, otevřené některé skřínky. Prachy a cennosti fuč. Pravděpodobně protlačené terasové dveře, ale nepoškozené, poté zase zavřené,“ popisuje jedna diskutující ošklivou zkušenost s vyloupením domu přes dveře na terase.

 

Rychlý pohled do statistik policie ukazuje v oblasti vloupání neblahý trend – po letech, kdy šla křivka dolů, došlo bohužel k obratu a počet vloupání vloni opět celkově vrostl.

 

V průměru dojde v Česku každý týden k vykradení 100 nemovitostí, upozorňuje článek Deníku. Nejčastěji se zloději zaměří na rekreační chaty, ale spadeno mají také na rodinné domy, nejvíc v okolí Prahy. A největší slabiny? Lidé zabezpečí dům či byt bezpečnostními dveřmi, ale podcení zabezpečení oken prostřednictvím okenních zámků či rozvorových zámků.

 

„Nejvíce problematická jsou okna otevřená na mikroventilaci. Zloději se přes takto pootevřené okno snáze dostanou do domu nebo bytu,“ uvedla Kateřina Novotná z pojišťovny Allianz.

 

Stejně tak je důležité zabezpečení balkonových dveří, garáže či kůlen. Nedoporučujeme proto umístit na vrata laciný a ve vteřině překonatelný zámek za pár korun, který má uchránit váš majetek za stovky tisíc.

Zloděj překoná nezajištěné okno šroubovákem za pár vteřin

Podívejte se na krátké video. Za několik vteřin pronikne i lehce zkušený zloděj do domu či bytu v přízemi jen pomocí většího šroubováku. Přitom po sobě nenechá téměř žádné stopy.

 

Existují přitom poměrně snadné a efektivní způsoby, jak okna zabezpečit. Zkuste si odpovědět na tyto otázky a zjistíte, jak jste na tom se zabezpečením.

 

Máte okna vybavena uzamykatelnou okenní klikou?

Málokdo si to uvědomuje, ale většina vloupání do domu se uskuteční přes okna v přízemí nebo balkon. Většinu standardních oken jde vypáčit s normálním šroubovákem během několika vteřin.

 

Jsou vaše střešní okna rovněž vybavena dodatečným bezpečnostním zámkem?

Pokud vaše střešní okna nejsou přístupná, nemusejí být zvláštně chráněná. Ale v opačném případě se zloději mohou do domu dostat právě střechou.

 

Jsou vaše rolety zajištěné zevnitř?

Pouze rolety s přídavným zámkem jsou zajištěny proti vytlačení vzhůru zvenčí.

 

Máte zabezpečená okna i při otevření na ventilaci?

Velmi častým způsobem je překonání okna, které větrá. ABUS nabízí možnost uzamčení i při vyklopeném okně uzamkací okenní klikou se závorou FO 500.

 

Jsou rošty na sklepních oknech chráněny proti otevření? A máte zajištěná sklepní okna?

Sklepní šachty na uhlí nebo okna od sklepa, to jsou populární cesty, jak se dostat do domu bez pozvání. Je dobré zabránit možnosti vypáčení roštu na okně například přídavným visacím zámkem. Sklepní okna tak můžete i při nízkých nákladech zajistit dobrými zámky.

 

Máte ploty a stěny konstruovány tak, že představuji překážku lezeni? Máte venku žebřík nebo např. sudy s vodou u stěny?

Příliš nízký plot nebo naopak stěny s výstupky a hrboly jako dělané pro lezení. Stejně tak nezajištěné žebříky a další předměty položené před domem pomáhají pachatelům se dostat dovnitř domu.  Žebřík je dobré zabezpečit alespoň zámkem.

 

Dá se plot jednoduše přelézt? Staráte se o to, jestli se na dvorku nepovaluje žebřík?

Příliš nízký plot nebo naopak stěny s výstupky a hrboly jako dělané pro lezení a přelezení. Stejně tak nezajištěné žebříky a další předměty položené před domem pomáhají pachatelům se dostat do domu např. střešním oknem. Žebřík je dobré zabezpečit alespoň zámkem s řetězem.

 

Jsou zahradní rostliny (zejména vysoké keře), dostatečně daleko od dveří, schodů,  přízemí v suterénu?

Jedná se o prevenci pro případ, že by se do křoví někdo ukryl. Stejně tak je důležité vidět, kdo na vás zvoní. Zároveň se hodně lidí domnívá, že vysoký keř poblíž okna je dostatečná ochrana. křoví ovšem není mříž, na to je třeba pamatovat.

 

Je zajištěna elektrická skříň s kabely pro vnější nebo vnitřní osvětlení?

Jedním z častých způsobů je vyhození pojistek, což může vyřadit jednoduchý alarm, ale především zhasnout světla v domě.

 

Pokud jste více než pětkrát odpověděli „ne“ a máte okna v přízemí, měli byste zajistit bezpečnost vašich oken.