FAQ

Velký přehled kontrolních otázek, které vám pomohou zabezpečit majetek. 

Tak jako si astronauti před startem raketoplánu dělají kontrolu, zda na něco nezapomněli, máte i vy možnost ověřit si, jestli děláte pro bezpečnost vašeho bytu nebo domu, případně jízdního kola a motorky to nejlepší. Někdy stačí drobnost, o které jste možná dosud nepřemýšleli.

 

Na začátek jedno video. Skutečně jde o vteřiny...

 


OCHRANA DOMU A OBJEKTŮ


 

 


1. Jsou rošty na sklepních oknech chráněny proti otevření? A máte zajištěná sklepní okna?

Sklepní šachty na uhlí nebo okna od sklepa, to jsou populární cesty, jak se dostat do domu bez pozvání. Je dobré zabránit možnosti vypáčení roštu na okně například přídavným visacím zámkem. Sklepní okna tak můžete i při nízkých nákladech zajistit dobrými zámky.
 

2. Dá se plot jednoduše přelézt? Staráte se o to, jestli se na dvorku nepovaluje žebřík?

Příliš nízký plot nebo naopak stěny s výstupky a hrboly jako dělané pro lezení a přelezení. Stejně tak nezajištěné žebříky a další předměty položené před domem pomáhají pachatelům se dostat do domu např. střešním oknem. Žebřík je dobré zabezpečit např. ocelovým lanem. Za tímto účelem nabízíme speciální zámky ABUS.

 3. Jsou zahradní rostliny (zejména vysoké keře), dostatečně daleko od dveří, schodů přízemí v suterénu?
Jedná se o prevenci pro případ, že by se do křoví někdo ukryl. Stejně tak je důležité vidět, kdo na vás zvoní. Zároveň se hodně lidí domnívá, že vysoký keř poblíž okna je dostatečná ochrana. Křoví ovšem není mříž, na to je třeba pamatovat.  

 

4. Máte alespoň osvětlený vstupní vchod fotobuňkou?
Je to nejen praktické, když se vracíte domů ve tmě, ale také budete mít přehled, že se někdo pohybuje na vašem prahu. Věřte, že i žárovka odradí některé nechtěné noční návštěvníky. Je to pro ně větší risk. Pohybové čidlo navíc může být umístěné například v kameře, která spustí automaticky záznam.

 

5. Je zajištěna elektrická skříň s kabely pro vnější nebo vnitřní osvětlení?         
Jedním z častých způsobů je vyhození pojistek, což může vyřadit jednoduchý alarm, ale především zhasnout světla v domě. Jednoduše si udělejte přehled o tom, jakým způsobem (a jestli vůbec) je skříň zajištěna.

 

6. Má horní okraj plotu nebo zdi další zabezpečení? 

 
7. Jsou dveře zahrady nebo dvora opatřeny bezpečnostním zámkem?
Bohužel neplatí, že čím více dveří musí někdo překonat, tím je zajištěna vyšší bezpečnost.  

8. Pokud ano, jsou také dveře zajištěny proti zvednutí a je zabráněno možnosti vypáčení?
 
9. Existuje přímá viditelnost mezi domem a návštěvníkem vyzvánějícím na dveře zahrady nebo do dvora?
 
10. Je nemovitost dostatečně osvětlena vnějším světlem?
Věřte, že to odradí nechtěné noční návštěvníky.

11. V jaké výšce máte balkón a nebo okna v prvním patře? Máte ho dodatečně zajištěný.

Pokud nejste zrovna fanoušci zamřížovaných balkonů a mříží na oknech, tak se podívejte do sortimentu zabezpečení oken. Je tam mnoho užitečných prvků, které skvěle ladí s interiérem.

12. Řešíte nějak vyzvednutí pošty ze schránky, když odjíždíte na delší dobu pryč?

Raději požádejte někoho, aby poštu občas sebral. Nahromaděné letáky a pošta mohou upozornit na vaši delší nepřítomnost.

OCHRANA DVEŘÍ


 

13. Jsou dveře opatřeny bezpečnostním kováním?

Značkové a odzkoušené bezpečnostní kování poskytuje vysokou úroveň ochrany proti násilnému vstupu. Kromě toho je jasnou známkou pro tzv. tipaře, že dostat se přes vaše dveře nebude žádná hračka.
 

14. Mají i vstupní (vnější) dveře bezpečnostní kování s krytím cylindrické vložky? 
Krytí cylindrické vložky je zásadní ochrana proti vylomení zámku nebo jeho odvrtání. Výborně vám mohou posloužit dveřní rozety.
 

15. Máte cylindrickou vložku s bezpečnostní kartou? 
Náhradní klíče k takové cylindrické vložce lze vyrobit pouze tehdy, pokud předložíte kartu. Můžete si být jistí, že neexistují kopie klíče, o kterých nevíte. 
 

16. Nemáte umístěny šrouby z vnější strany dveří? 
Kování, které je zajištěno pomocí šroubů z vnější strany, znamená nulovou bezpečnost - šrouby mohou být jednoduše odšroubovány. Zkotrolujte si to. 

17. Je cylindrická vložka v jedné rovině s kováním? 

Cylindrická vložka by neměla vyčnívat více než 3 mm. Vyčnívající válce dveří lze totiž jednoduše odlomit.

18. Mají vstupní dveře přídavný zámek?
Kvalitní přídavný dveřní zámek poskytuje výrazně vyšší stabilitu díky dodatečným blokovacím bodům.


19. Máte na dveřích řetízek?  

Řetízek na dveře slouží jako ochrana v případě, že někdo při pootevření dveří zatlačí a bude se pokoušet vniknout do dveří násilím. Stejně tak má druhou funkci při ochraně nenechavých malých dětí.
 

20. Mají vaše dveře kukátko, které vám umožní vidět celý prostor okolo dveří?
Dobré kukátko vám umožní vidět nechtěné návštěvníky. Minimum je rozteč alespoň 200 stupňů. V naší nabídce si vyberete.

OKNA


21. Máte okna vybavena např. uzamykatelnou okenní klikou?
Málokdo si to uvědomuje, ale většina vloupání do domu se uskuteční přes okna v přízemí nebo balkon. Většinu standardních oken jde vypáčit s normálním šroubovákem během několika vteřin.

 

22. Jsou vaše střešní okna rovněž vybavena dodatečným bezpečnostním zámkem? 

Pokud vaše střešní okna nejsou nepřístupná, je potřeba myslet i na toto. Zloději se mohou do domu dostat právě střechou.

 

23. Máte okenní skol vyztužené nebo vybavené okenní fólií?

Opět se jedná o dvojí funkci. Zabezpečí vaše okno proti rozbití a také přidaná fólie poskytne bezpečí lidem uvnitř, pokud by došlo například k nechtěnému roztříštění skla v okně.


24. Myslíte i na jiné bezpečnostní prvky oken?  
Je důležité zajistit okna nejen na zavírací straně, ale i na straně pantu. Uzamykatelné okenní kliky slouží navíc k ochraně dětí před otevřením okna. Možností je mnoho. 
 

25. Používáte kliky s alarmem? 

Některé okenní kliky ABUS jsou alarmem vybaveny. Také je možné použít detektor tříštění skla.

26. Máte zámek na francouzská okna?
Jednou z možností je zajistit okno při každém jeho zavření přídavnými zámky. Jištění je pak možné na třech a více bodech okna a uzamykání probíhá automaticky při běžném zavření. Hledejte v sekci rozvorové uzamykací systémy.

27. Máte zajištěna dvoukřídlá okna?
K tomu slouží konkrétně jeden typ zámku ABUS, a sice DFS 95.


28. Používáte ochrany okenních pantů? 
Ty jsou určeny v případě, že někdo chce okno vytlačit nebo vypáčit. K čemu slouží a jak fungují najdete v našem článku.


29. Necháváte okno otevřené na ventilaci?
Pokud opouštíte dům třeba i na pár hodin, musíte takové okno zavřít. Případně použít zámek, který je funkční i při oknu otevřeném na ventilaci. Stejně tak vám zámky zamčené při ventilaci poslouží v noci, když spíte a chcete větrat.
 

Okenní zámky ABUS splňují vysoké bezpečnostní požadavky a zajišťují maximální ochranu před vykradením domu. Všechny okenní zámky mohou být sjednoceny na jeden klíč. Což je vynikající zpráva pro vaše pohodlí. 

 Na základě  dlouholetých zkušeností jsme nashromážili také nejčastější dotazy, které se týkají produktů ABUS zaměřených na zabezpečení motocyklů a jízdních kol. Doufáme, že naleznete v této sekci odpovědi na Vaše případné otázky.

 

 

MOTORKA A JÍZDNÍ KOLO, GARÁŽ


 

Pokud ztráta drahocenného motocyklu je sama o sobě bolestná a nepříjemná, pak ty skutečné trable teprve začnou se samotným vyřizováním trestného činu krádeže. Budete se muset obrnit trpělivostí při jednání s policií a pojišťovnou. Připravte se na nekonečné průtahy a nakonec možná přijde odškodnění, které zdaleka neodpovídá jak ceně motocyklu, tak především ceně zážitků, které jste díky své motorce prožili...

 

Věnujte prosím svou pozornost následujícím doporučením a omezte riziko krádeže na minimum.

30. Nachází se vaše parkovací místo v bezpečné lokalitě?

Opuštěná ulice nebo odlehlé parkoviště nejsou vhodná místa pro zaparkování vašeho motocyklu. Mnohem bezpečnější jsou parkovací místa například u frekventované autobusové zastávky. Nespoléhejte ale na parkování například pod kamerami.

31. Nikdy nepoužívejte k zamčení motocyklu zámek na kolo.

I s tím se často setkáváme. V orientaci, který zámek vybrat, vám pomůže přehled stupňů zabezpečení


32. Zamykejte motocykl k pevnému objektu!
Kdykoli je to možné, zamykejte svůj motocykl k nějakému pevnému objektu. Použijte kvalitní zámek (například řetězový zámek ABUS Granit). Pouhý zámek na kotoučovou brzdu neodradí případného zloděje od naložení a odvezení vaší motorky autem do dílny, kde bude mít dost času na to, aby si s takovým zámekm poradil.
 

33. Speciální zámky ABUS s alarmem!
Využijte výhody spojení kvalitního zámku ABUS s alarmem. Například typ ABUS Granit Detecto 8077 nebo 7000 RS1 s polohovým 3D čidlem spustí poplašný alarm, jakmile dojde k pouhé změně jeho pozice na motocyklu!


34. Vyhýbejte se levným zámkům!
Většina tzv. motocyklových zámků, které můžete nakoupit na tržištích, se vyznačuje kromě nekvalitního provedení i zcela nevyhovujícím uzamykacím systémem. Leckdy stačí k otevření zámku jen pár vteřin. Naše motocyklové zámky

ABUS se vyznačují špičkovou technologií výroby a patentovým uzamykacím systémem!


35. Certifikáty!
Naše motocyklové zámky jsou na trhu snadno rozpoznatelné, nejen díky použití hi-tech materiálů a špičkových uzamykacích systémů. ale i díky pravidelnému testování v akreditovaných zkušebnách. Hledejte logo testu na obalech našich výrobků!


36. Pozor na ice-spray!
Mnoho levných zámků selže, jakmile je použit ice-spray. Kvalitní zámky ABUS jsou odolné proti tomuto způsobu napadení a jsou i příslušně certifikovány.


37. Máte ten správný zámek?
Zámek by měl vždy sedět tak, aby nebylo jednoduché s ním například páčit. Například u zámků na kotoučové brzdy je důležitý průměr třmene. 


38. Nepodceňujte zabezpečení v garáži!
Ve sklepě nebo v garáži lze použít unikátní kotvu do země nebo do zdi WBA100, ke které svůj stroj snadno pomocí řetězového zámku zamknete. Další verzí je pak oko WA50.


39. Dva zámky = dvojí bezpečnost!
Zabezpečte svoji motorku nebo jízdní kolo dvěma různými typy zámků. Výrazně tím snížíte riziko odcizení!

 


ČÁST TESTU  KE STAŽENÍ A K VYPLNĚNÍ NAJDETE ZDE


 Jak vybírat ze široké nabídky zámků ABUS?

PRŮVODCE STUPNI ZABEZPEČENÍ ABUS

 

1. Nabízí ABUS nějaké speciální zámky pro zabezpečení jízdního kola?

Ano, máme vynikajíci zámky Bordo 5700, které jsou jedinečné svým designem, a dokonce za něj byly oceněny. Pro snadný transport a jednoduchou obsluhu doporučujeme použít všechny zámky z řady Bordo. Kromě vysokých bezpečnostních prvků nabízí zámky Bordo také moderní design, rychlé použití a snadný transport v pouzdře, které se instaluje přímo na rám jízdního kola. Díky moderní technologii výroby a pravidelnému testování splňují zámky Bordo nejvyšší bezpečnostní požadavky.

 

Vybírat lze také ze široké nabídky klasických zámků řady Steel-O-flex. Tyto kabelové zámky charakterizuje silné ocelové lano, na kterém jsou nalisovány válečky z tvrzené oceli. Tělo zámku pak tvoří kvalitní zámková vložka nebo číselný kód, který lze nastavit libovolně dle požadavků uživatele. 

 

Mezi stále oblíbené zámky patří tak zvaná „účka“ neboli  „podkovy“. V nabídce je několik typů, které se liší velikostí, sílou oka, použitím zámkové vložky. Mezi novinkami doporučujeme zámek Granit X-Plus 54 nebo U-mini 40, který je k mání v oblíbené reflexní žluto-zelené nebo červené barvě.

 

Stále populárnější jsou lankové zámky Combilloop 205, které se vyznačují svou lehkostí a skladností.  Multifunkčním zámkem zamknete prakticky cokoliv. Přilbu, brašnu i další předměty, které nesmíte na svých cestách postrádat. 

 

2. K čemu slouží KeyGarage?   

Malá schránka trezorového typu je vhodná pro uložení klíčů nebo přístupové karty k danému objektu. Nemusíte být přítomni například při předávání chaty rekreantům. Stačí, když zadaný kód sdělíte budoucímu uživateli objektu.  Robustní provedení v kombinaci s čtyřmístným číselníkem zajišťuje dobrou ochranu uložených předmětů. Schránku lze napevno přidělat na zeď nebo uzamknout na dveřní kování.  Rovněž při opouštění objektu zanechá dočasný nájemce klíče nebo přístupovou kartu ve schránce. Přístup do schránky mají pouze osoby, které znají přístupový kód. Vyzkoušejte praktičnost schránky v každodenním životě. Ve světě tento systém už spolehlivě funguje dlouhé roky.

 

3. Proč právě cyklistickou přilbu ABUS?

Cyklistické přilby se staly nedílnou součástí dnešního cyklisty. Mnohdy je na přilbu nahlíženo jako na módní doplněk „…hlavně aby mi šla k barvě kola…“ což není na škodu, ale je nutné přilbu vybírat zejména podle bezpečnostních kritérií. Přilby ABUS jsou opatřeny četnými bezpečnostními prvky. Při vývoji přilby je kladen důraz na bezpečnost budoucích uživatelů. Mezi bezpečnostní prvky patří: reflexní pruhy nebo body, které dobře odráží světla reflektorů a tím zvyšují bezpečnost cyklisty v silničním provozu. Mnoho modelů je také vybaveno červeným světlem, které je integrováno do seřizovacího kolečka. Nastavit lze režim blikání nebo svícení. Samozřejmostí je používání nejmodernějších materiálů a technologií výroby. Komfort nošení zajišťují pohodlné řemínky a odnímatelná vnitřní vystýlka. Mezi nejnovější trendy bezesporu patří integrovaná sluneční clona do čelní části přilby, kterou lze jednou rukou pohodlně vysunout nebo zasunout.  Touto „vychytávkou“ je opatřena naše nová přilba In-Vizz. Přesvědčte se sami!

 

4. Proč zabezpečit okna přídavným okenním zámkem a jaký zámek zvolit?

Přídavné okenní zámky slouží jako dodatečná ochrana okna proti vypáčení nebo vysazení . Skutečností  je, že pro vniknutí do objektu zloději nejčastěji využívají právě okna. Okno lze v mnoha případech poměrně snadno vypáčit aniž by se muselo rozbíjet sklo. V těchto případech pak bezpečnostní folie na skle nejsou dostatečnou ochranou. Proto je nutné okno zabezpečit přídavným okenním zámkem, který zabrání vylomení nebo vysazení okna. ABUS má v nabídce rozvorové okenní zámky FOS550 a FKS208. První tvoří uzamykatelná okenní klika, která se instaluje na místo původní kliky. Ovládání vnitřního kování okna je zachováno. Při zavírání okna současně zajíždí táhla FOS550 do zajištovacích bodů nahoře a dole, které jsou pevně instalovány do rámu okna nebo balkónových dveří. Po uzavření lze kliku uzamknout zacvaknutím zámečku do těla kliky. FKS208 je tvořen uzamykatelnou okenní klikou, která ovládá obvodové kování okna a zároveň táhla, která zajišťují okno nebo dveře ve třech bodech. Při uzavírání okna robustní závory zajistí dodatečně okno ve dvou bodech nahoře a v 1-2 bodech dole. 

 

Při instalaci rozvorových přídavných okenních zámků nedochází k žádnému omezení při ovládání okna ani při otevírání okna na ventilaci. U větších oken, balkonových a terasových dveří doporučuje výrobce ABUS instalovat rozvorové zámky, které zajišťují okno proti vypáčení ve více bodech. Na 1 m výšky a 1 m šířky okna doporučuje ABUS instalovat 1 přídavný okenní zámek jak na otevíranou tak i na pantovou stranu. Pro ochranu pantů nabízíme dva typy: FAS 101 a FAS 97. Kompletní nabídku okenních zámků naleznete zde: http://www.abus-webshop.cz/webshop/eshop/14-1-Okenni-zabezpeceni

   

Zámky ABUS - ochrana #1