Jak to dopadne, když hodíte tento zámek do nádrže s vodou?

 

Podívejte se na recenzi alarmového zámku ABUS Detecto 7000 RS1


 

 


 


Hledáte nejbližší prodejnu zboží ABUS?
 

 

mapa našich prodejců

 

 


Vedlejší efekt koronaviru: víc se kradou kola

02.03.2021

Během pandemie koronaviru se kradou víc kola, naznačují data pojišťovacích agentur po celém světě. Například britská pojišťovací společnost Bikmo vykázala v roce 2020 nárůst počtu krádeží až o 23 % oproti předchozímu roku. Policie v New Yorku vyhodnotila neblahou statistiku na 27 % a v Česku čísla podle policejní statistiky také rostou. V roce 2019 o osm procent, čísla za rok 2020 ještě k dispozici nejsou.

Jak souvisí krádeže kol a elektrokol s epidemií koronaviru?

Například článek na serveru PinBike nabízí jako odpověď fakt, že covid vyvolal ve většině zemí světa nebývalý zájem o cyklistiku. Lidé raději volí cestu do práce na kole místo městské hromadné dopravy.

Zavřená fitness centra si nahrazují šlapáním do pedálů při vyjížďkách v terénu. Lidé, kteří nemohou cestovat do zahraničí, vyrážejí teď častěji na výlet do přírody. Prodej kola i elektrokol trhal rekordy celý loňský rok, nejen v létě.

 

Tím roste počet cyklistů, především pak těch méně zkušených, kteří zároveň nemají problém investovat do drahých a nových kol. A přesně takové situace zneužívají zloději. Více nových kol v ulicích, která nejsou dostatečně zabezpečená, pro ně znamená vyšší šanci nelegálně se obohatit. A počet krádeží tak stoupá.

Klasické chyby

Jak se před zloději chránit? Úplně základní chybou je pořídit si nekvalitní laciný zámek, který lze přecvaknout obyčejnými kleštěmi. Případně odstavit kolo bez zámku „na pár minut“ a zajít si do obchodu. V tomto případě nastupují tzv. náhodní zloději, kteří využijí příležitost.

 

Policie ale sleduje i trend, kdy někdo ukradne kolo za desetitisíce cíleně. Jak popsal například iDnes, funguje i v Česku síť tipařů, kteří kradou kola na objednávku. Ti pak sledují drahé modely a majitele například i přes sociální sítě. Zajímá je, kde majitel kolo parkuje a pak už stačí například přidat na internet fotku, že rodina odjela na výlet. Takový zloděj využije příležitost a ukradne třeba kola zamčená ve sklepě.


„Průměrnou škodu z pojištění kol a elektrokol evidujeme ve výši 45 000 korun,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Kvalita je základ

Doporučení je tedy investovat do zámku cca 5 až 10 procent hodnoty jízdního kola. Tedy ke kolu za 30 tisíc nepořizovat zámek za 250 korun ze supermarketu, ale raději nějaký za 1500 korun a víc. Vyplatí se to. Nejde o to, že by dražší zámek nešel překonat...

... kvalitní zámek zloděje od krádeže Vašeho kola buď přímo odradí, případně mu velmi ztíží práci na jeho překonání. Výrazně se tedy zvýší šance, že o své kolo nepřijdete.